Na co si dát pozor

Nemoci

Zde je uveden výčet pouze několika chorob a nemocí, se kterými byste v Thajsku se mohli setkat. Včasnou prevencí a informovaností před cestou lze většině z nich předejít. Nebuďte proto, prosím, paranoidní, ale také ne zbytečně laxní.

  • Vyčerpání z horka – pozor na dehydrataci, zvyšte příjem soli. Nedostatek soli se projevuje bolestmi hlavy, letargií, chabnutím svalstva, třesavkou a únavou.
  • Úpal – toto nebezpečné, příležitostně smrtelné onemocnění se objeví v důsledku zhroucení zahřívacího tělesného systému, objeví se také nebezpečně vysoká teplota. Úpal se projevuje tím, že se necítíte dobře, vůbec se nepotíte nebo málo. Když ustane pocení, pokožka obvykle zrudne. Může se objevit i špatná koordinace pohybů a zvýšená agresivita. Nemocnice není nutná, běžně postačí, když postiženého rychle ukryjete před sluncem a zabalíte do mokrého prostěradla nebo ručníku. Pokud je postižený při vědomí, můžete podávat tekutiny.
  • Svědivá vyrážka – tato vyrážka je způsobená horkým klimatem, zvláště cestujeme-li v zimních měsících. Zabráníte jí postupným zvykáním pokožky na slunce, případně několika návštěvami solária před odletem. Pokud se vyrážka objeví, v obchodech existuje pudr, který zamezuje svědění.
  • Průjem – protože Thajsko má naprosto odlišné klima a potraviny od evropské kultury, může se stát, že váš organismus tyto změny nezvládne a objeví se u vás tyto nepříjemné potíže. Většinou to není nic tragického, ale pokud vaše problémy trvají a objeví se vám ve stolici krev, navštivte raději lékaře. Důležité je dávat si pozor na to, jakou vodu pijete. Proti průjmu vám může pomoci klasický černý čaj s cukrem, sodová voda a dieta.
  • Hepatitida – jinak řečeno zánět jater. Symptomy jsou podobné jako u běžných nemocí, horečka, třes, bolest hlavy, nevolnost, slabost, ztráta chuti, zvracení atd. Hepatitida A je přenášena kontaminovanou vodou a jídlem. Při nakažení můžete vyhledat pomoc, ale jediné, co vám pomůže, je odpočívat, pít dostatek tekutin a vyloučit těžká a tučná jídla. Hepatitida E je přenášena stejně jako A a může být velmi nebezpečná pro těhotné ženy. Hepatitida B se rozšiřuje nakaženou krví nebo tělními tekutinami, např. sexuálním stykem, nesterilizovanými jehlami, krevní transfúzí. Na světě je zhruba 300 milionů chronických nosičů Hepatitidy B. Má stejné symptomy jako A, ale může vést k trvalému zničení jater a jaterní rakovině. Hepatitidy C a D jsou rozšiřovány stejně jako B, ale vedou k daleko závažnějším a dlouhotrvajícím onemocněním.
  • Malárie – toto vážné onemocnění je rozšiřováno komáry. Malárie již v Thajsku z velké části neexistuje, přesto buďte opatrní, zvláště v zalesněných a nížinatých krajích. Nejvíce nebezpečná oblast v Thajsku je provincie Kanchanaburi, zvláště pak národní park Thung Yai Naresuan. Pokud nemáte antimalarické tabletky, používejte sprej proti komárům. Pravidelně provádějte postřiky a snažte se z co největší části zakrýt si tělo oblečením. Dobré je spát pod moskytiérou nebo v klimatizované místnosti, protože moskyti nesnášejí vítr a útočí především v noci. Ne všichni moskyti přenášejí malárii. Přenašeči většinou bodají hlavou dolů se zvednutými zadními nohami, moskyti, kteří se usadí v horizontální pozici na kůži, v naprosté většině nejsou přenašeči.
  • Vzteklina – prevencí před touto nemocí je nepřibližovat se a nehladit neznámá, ať už jakkoli přítulná, zvířata. Pokud vás také zvíře kousne, poškozené místo vydrhněte mýdlem a omyjte pod tekoucí vodou. Postižené místo polijte alkoholem nebo jódem. Ihned vyhledejte lékařskou pomoc.
  • HIV/AIDS – Thajsko je také známé jako země sexuálních radovánek, a pokud něco takového plánujete, nekompromisně používejte ochranu. Uvědomte si, že stačí jeden nechráněný pohlavní styk a můžete být odsouzeni k pomalé smrti. Při krevní transfúzi vyžadujte vždy novou sterilní jehlu, toto je ale ve všech nemocnicích již samozřejmostí.

Nebezpečná zvířata

Na každém kroku narazíte na volně pobíhající psy. Většinou se lidí bojí a utečou. Nikdy je nehlaďte a ani nedrážděte. Toto pravidlo platí pro všechny neznámá zvířata. Pokud si jich nebudete všímat, neměli byste mít žádné problémy. Pokud podnikáte túru v deštných pralesích nebo nepřístupných horských oblastech, nemělo by vám také hrozit žádné větší nebezpečí, i když výskyt zvířat je v těchto oblastech vyšší. Dávejte si pozor na opice a hady, na túry noste pevnou obuv a dlouhé kalhoty. Dejte si také pozor při potápění a nedotýkejte se neznámých ryb a mořských živočichů.

Komentáře k “Na co si dát pozor”

  1. martina Píše:

    zajímalo by mě jak jsou na tom obyvatelé na djerbě s hiv/aids

  2. Jana Kůstková Píše:

    Dobrý den,přítel je od 1.8. v Thajsku, nejprve byli v Bagkoku, pak chvíli v Pataji a nakonec v Chiang Mai odkud šli na třídenní výlet do pralesa spojený s jízdou na vorech a slonech. Nyní zjistil, že má na obou rukách přibližně na stejném místě – asi pět centimetrů nad loktem na vnitřní straně paže – jakoby velké štípance, které svědí. Na levé ruce má nad tímto štípancem na ploše asi deseti centimetrů černé fleky/pupínky. Mohlo by se jednat o nějakou nemoc? Nebo jde „jen“ o alergickou reakci, nebo něco podobného? Předem moc děkuji za odpověď a případnou radu jak postupovat.

Zeptejte se

You must be logged in to post a comment.