Wat Phra Kaeo

Wat Phra Kaeo je umístěn v severovýchodním rohu komplexu Královského paláce a jedná se o nejvýznamnější chrám v zemi. Byl postaven brzy po nástupu krále Ramy I. na trůn. Wat Phra Kaeo, v překladu Chrám Smaragdového Buddhy představuje jednu z nejúžasnějších staveb Thajska. Jedná se o soubor budov zdobených zlatem, lakovanými barevnými dlaždicemi, vykládanými okny a dveřmi. Právě v tomto komplexu je uložen nejposvátnější symbol Thajska – Smaragdový Buddha. Jedná se o malou sošku Buddhy, vysokou 70 cm, ze zeleného jadeitu, která je umístěna na vysokém ozdobeném podstavci v Královské kapli.

Socha má tři bohatě zdobené kostýmy, na každou sezónu jeden a králem je osobně socha vždy převlékána. Soška byla objevena v polovině 15. století v Chiang Mai, a to zcela náhodou. Buddha byl opět ukryt pod vrstvou sádry, která sloužila jako ochrana proti uloupení v dobách válečných nájezdů. Socha změnila několikrát majitele i své umístění, putovala střídavě do Laosu a zpět do Chiang Mai, až ji konečně král Rama I. uložil do nově postavené kaple. Vnější stěny chrámu mají nádherné barevné dekorování. Kolem chrámu je umístěno 112 mystických garud, které vytvářejí představu, že chrám létá.

Okna a dveře kaple jsou vykládány perlami, stěny jsou pozlacené a zdobené výjevy z Buddhova života. Na horní terase se vedle Královské kaple nacházejí další posvátné budovy. Prasad Phra Thembidon neboli Královský pantheon se sochami králů dynastie Chakri. Pantheon je otevřen jen jednou v roce, a to 6. dubna – Den dynastie Chakri. Phra Mondop neboli knihovna, ve které je mimo jiné uložen i model Angkor Watu, a konečně i krásná zlatá chedi Phra si Rattana. Zajímavé budovy naleznete i na severní terase chrámu.

Pokud se z Bangkoku chystáte vydat na sever, nenechte si ujít plovoucí trhy Damnoen Saduak. Tyto trhy Vám připomenou původní způsob obchodování v době, kdy byl ještě Bangkok protkán vodními kanály. Dnes už jde spíše o turistickou atrakci, která má však neopakovatelnou atmosféru, zvuky, vůně a která rozhodně stojí za to.

Asi po třiceti km jízdy na dálnici z Bangkoku do Nakhon Pathom narazíte na krokodýlí farmu a orchidejovou školku. Pořádají se zde představení s krokodýly a slony, která patří mezi jedny z nejlepších v Thajsku. Podívaná končí bitvou středověkých bojových oddílů, které představují Barmánce a Thajce.

Zeptejte se

You must be logged in to post a comment.