Královský palác

Celý areál má rozměry přibližně 500 x 400 metrů a je ohraničen čtyřmi stěnami o délce 1 900 m. Tento komplex se začal stavět roku 1782 jako centrum nového města, jako místo pro uložení Smaragdového Buddhy a také jako residence pro krále. Komplex byl něco jako město uvnitř města, obklopený masivní bílou zdí s obrovskou vstupní branou se sochami slonů. Královská rodina dnes žije ve čtvrti Dusit, ale Wat Phra Kaeo je stále jedním z nejuctívanějších chrámů. V Královském paláci si můžete prohlédnout nádherné pokoje přístupné veřejnosti.

Krásný je Trůnní sál Dusit, postavený jako přijímací hala za vlády Ramy I. Původně byl postaven jako kopie jedné z největších ayutthayských budov Sanphet Maha Prasat. Později byl stržen a vystavěn znovu. Jedná se o budovu v typicky thajském stylu z období Rattanakosin. Nalevo od této budovy se nachází Chakri Maha Prasat – Trůnní sál Chakri. Budova je ve vikroriánském stylu, má italskou fasádu, thajskou střechu a tři typické špičaté věže. Byla uvedena do provozu ke stému výročí panování dynastie Chakri. Navrhl ji slavný architekt John Chinitz. Uvnitř budovy naleznete zbrojnici, strážnici palácové stráže, trůnní sál, přijímací halu a jsou zde také umístěny urny s popelem členů královské rodiny.

Turistickou atrakcí jsou vojáci v bílých uniformách a proces střídání stráží. Poblíž leží Pavilón Aphon Phimok. Jedná se o malé, krásné, původně dřevěné stavení. V dřívějších dobách si zde král oblékal roucho před přijetím jakékoliv audience. Za návštěvu stojí i Phra Maha. Jedná se o seskupení tří budov. První je sál Amarin Winichai. Je to nejsevernější budova ze skupiny a obdivovat zde můžete korunovační místnost s trůnem ve tvaru člunu. Je to nejposvátnější místnost komplexu, do které má napřímo povolen vstup jen král. Ostatní sem mohou projít pouze skrz další sály. Druhou budovou je Hala Phaisan Thaksin. Byla používána Ramou I. jako jídelna. Poslední budovou je Hala Chakraphat Phiman, která sloužila jako residence pro první tři krále dynastie Chakri. Součástí korunovačního ceremoniálu byla i první noc po korunovaci strávená právě v tomto sále. Poblíž těchto budov se nachází tzv. Vnitřní palác, který je však veřejnosti nepřístupný a je přísně střežen. Palác fungoval jako malé město se svojí vlastní vládou a zákony. V komplexu Královského paláce se nachází i překrásné zahrady Siwalai, které jsou rovněž nepřístupné. Uvnitř zahrady se nachází kaple Phra Buddha Ratana Sathan a sídlo Boromphiman, postavené Ramou V. jako residence pro korunního prince.

Zeptejte se

You must be logged in to post a comment.